Proč jurty nové generace ?

Nevýhody klasických mongolských jurt - jsou dobře známé, ale moc se o nich nemluví...

Jurta (ger, gher, kabitka, kherga) je tradiční obydlí kočovných kmenů z oblastí Asie nebo Středního východu. Skládají se z dřevěné lehké konstrukce, izolace z plsťové rohože a vnější plášť je zpravidla z bavlněné plachty. Nejnižší životnost z celé stavby má vnější plášť tvořený bavlněnou plachtou, v našich zeměpisných šířkách je často nahrazován materiály z více odolných umělých vláken. Přesto je však životnost vnějšího pláště maximálně 5 až 8 let z důvodu UV záření a kyselých dešťů, jejich intenzita je v podnebí Evropy jiná než v oblastech Asie nebo Středního východu. Na konstrukci klasické jurty není možné získat relevantní statický výpočet, na provazové nebo další nestandardní stavební spoje neexistují v tabulkách žádné mezní hodnoty. Nikdy nevíte, kolik sněhu konstrukce udrží, jaké síle větru konstrukce jurty odolá nebo v horším případě neodolá a zhroutí se na "vaše hlavy". Izolace z ovčí plsti způsobuje velké tepelné ztráty a tím vyšší náklady na vytápění jurty. Další nevýhodou plachtové jurty je nízké zajištění proti vloupání, poškození vandaly nebo dokonce odcizení celé jurty.

Zjištění těchto poznatků a rizik vychází z našich letitých zkušeností s výrobou a používáním "klasických mongolských jurt" s plachtovým opláštěním.

Proto jurty nové generace...

"Chceme jít dál" a nabídnout celoroční jurtu s delší životností, lepšími izolačními vlastnostmi a statikou dle všech platných norem. Díky unikátnosti kruhové konstrukce jsme schopni nabídnout pořizovací ceny našich jurt nižší než jsou ceny čtvercových staveb na klíč stejné obytné plochy.

Moderní jurty k celoročnímu bydlení, kruhové nízkoenergetické nebo pasivní soběstačné domy navrhujeme, projektujeme, vyrábíme a stavíme na klíč dle přání zákazníka… více informací

autor návrhů, nákresů a vizualizací: Ing. arch. Miloš Černý - ČERNÝ ATELIER